WarmMaks
+38 (067) 3724786

Пн-Пт: 9:00 - 18:00
Сб: Вихідний
Нд: Вихідний
Передзвонити Вам?

Передзвонити Вам?

Міфи про труби з PE-RT пластику

PE-RT

Більшість добре знає, або неодноразово зустрічали графіки, подані нижче, на яких показано графіки міцності зшитого поліетилену PEX та високотемпературного поліетилену PERT протягом часу служби. Як видно з графіків, зшитий поліетилен з часом мало втрачає у своїй міцності, навіть за високих температур. При цьому графік падіння міцності прямий і легкопрогнозований. PE-RT графік має злам, причому при високих температурах цей злам настає вже через два роки експлуатації.

Графік 1


ЩО НЕ ТАК В ЦИХ ГРАФІКАХ?

На вигляд все правдиво. Але праворуч графік поліетилену PE-RT тип I.
До 2003 року і справді існував лише один PERT – PERT тип I, але з 2004 року PERT представлений принаймні у двох типах: тип I та тип ІІ. PEX можна порівнювати лише з PE-RT типу II.


Непогано “нахімічили” і зі шкалою – подивіться на червону лінію: рівень 10 МПа на лівому графіку значно вищий, ніж на правому, і одразу впадає у вічі «переваги» PEX.
Звичайно, PE-RT тип I поступається довгостроковою термостійкістю PEX, але не настільки як це представлено на малюнку, і якби шкали цих графіків були розміщені на одному рівні, то переваги PEX можна було б і не помітити.


ПОБУДУЄМО І ПОРІВНЯЄМО НОВІ ГРАФІКИ.


Внизу кожного такого графіка в ДСТУ наводиться формула, за якою будувалися ці криві. Коефіцієнти цих формул отримані експериментальним шляхом у результаті тривалих випробувань при температурі 110 ОС протягом 8000…16000 годин (за новими європейськими стандартами час випробувань сягає 23000 годин).
Для побудови нам знадобиться зробити невелике перетворення, щоб виділити у формулі кільцеву напругу.

Однак порівнювати графіки з декількома кривими незручно. Тому ми їх спростимо, скориставшись тим же ДСТУ у якому описані класи експлуатації труб.

Для усереднення графіків ми скористаємося загальновідомим правилом Майнера та застосуємо його до найбільш відповідального 5-го класу експлуатації. Принцип Майнера простий і зрозумілий: загальне руйнування труби дорівнює сумам руйнувань за різних температур і пропорційно до часу впливу цих руйнувань.

ПЕРШІ ВИСНОВКИ

Попри те, що поліпропілен чудовий конструктивний матеріал, на початку експлуатації він має більш високу міцність порівняно з PEX і PE-RT. Однак, всього через рік його міцність стає нижче PEX та PE-RT. Після 10 років експлуатації міцність PPR стрімко знижується, і він руйнується. Для того, щоб продовжити довговічність поліпропіленові труби доводиться робити з товстими стінками.

Які мають певні свої особливості. З одної сторони PEX труби мають молекулярну пам’ять, завдяки якій можуть повертати свій первинний вигляд після заламування (хоча і з втратою міцності). Але на противагу PEX це реактопласт і його не можна зварювати за визначенням. PE-RT це термопласт, який зварюється так само добре, як і поліпропілен.


ЧИ Є СХОЖІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗА КОРДОНОМ?

Так, звичайно. Ось тестування труб з PE-RT пластику згідно стандарту ISO 9080:2003 (E). Тестування проводили при температурах 20 С, 80 С, 95 С та 110 С, фіксуючи максимальні тиски (не робочі), які витримувала труба при даних температурах, та термін служби.


З отриманих нами графіків видно, що перевага PEX перед PE-RT II є дійсно міфом, і в цілому це аналогічні матеріали, якщо не брати до уваги температури та тиски, які виходять за рамки можливих в низькотемпературних системах опалення приватних будинків чи квартир з індивідуальним опаленням. Хоча в мережі неодноразово можна зустріти тести з максимальними тисками на розрив, з яких буцімто випливає, що PEX є кращий за PE-RT, то з наведених розрахунків ми бачимо, що максимальні тиски на розрив не корелюють з термінами служби труб з PE-PR та PEX поліетиленів. А в межах допустимих параметрів, які наведені на графіках і які також значно перевищують робочі параметри тиску та температури в системі опалення, графіки міцності обох типів і PEX, і PE-RT, є стабільні без зламів, з майже ідентичними показниками.

Отож сміливо використовуйте труби з PE-RT пластику для використання в низькотемпературних системах опалення.

6 бер. 2023 р.